Skip directly to content

História spoločnosti

Naša história

Spoločnosť Pfizer pôsobí na trhu už viac ako 170 rokov. Od svojho začiatku je Pfizer spoľahlivým partnerom pri liečbe a prevencii rôznych ochorení.

Míľniky

 

1849 - Začíname

Dvaja mladí nemeckí podnikatelia, Charles Pfizer a jeho bratranec Charles Erhart založili v Brooklyne spoločnosť Charles Pfizer & Company. Prvým výrobkom spoločnosti Pfizer bol prípravok, ktorý sa používal na liečbu črevných parazitov, išlo o rozšírené ochorenie v Amerike v polovici 19. storočia.

1862 – Kyselina vínna

Pfizer ako prvý začal výrobu kyseliny vínnej a hydrogénvínanu draselného, ktoré mali využitie v potravinárskom a chemickom priemysle.

1868 – Sídlo na Manhattane

Pfizer sa sťahuje na Manhattan, v tomto roku spoločnosť zamestnáva už 150 zamestnancov.

1880 – Kyselina citrónová

Pfizer začína vyrábať kyselinu citrónovú, ktorá sa za krátky čas stane hlavným produktom spoločnosti. Pfizer sa stáva popredným americkým výrobcom kyseliny citrónovej.

1899 – 50. výročie

Pfizer oslavuje 50. výročie vzniku. Portfólio spoločnosti obsahuje širokú škálu chemikálií a liekov.

1919 – Úspech výroby kyseliny citrónovej

Pfizer ako prvá spoločnosť na svete spúšťa masovú výrobu kyseliny citrónovej, a to fermentáciou z cukru. Práve masová výroba kyseliny citrónovej prispela k obrovskému úspechu spoločnosti.

1941- 1945 - Penicilín

Počas 2. svetovej vojny reaguje spoločnosť Pfizer na výzvu americkej vlády urýchliť výrobu penicilínu. Pfizer využíva svoje poznatky z oblasti fermentácie a ako prvý začína vyrábať penicilín vo veľkom množstve. Penicilín je označovaný ako zázračný liek a je považovaný za priekopníka modernej medicíny.

1949 – 100. výročie

Pfizer oslavuje svoje 100. výročie. Vedenie spoločnosti prevzala nová generácia riadiacich pracovníkov.

1951 – Globálna expanzia

Spoločnosť Pfizer zakladá dcérske spoločnosti v Belgicku, Brazílii, Kanade, Kube, Anglicku, Mexiku, Paname a Portoriku.

1967 – Vibramycín

V tomto roku bol na trh uvedený liek Vibramycín – prvé širokospektrálne antibiotikum, ktoré sa užívalo raz denne. Vibramycín sa stal jedným z najpredávanejších produktov.

1971 – Výskumné divízie

Pfizer zakladá výskumné divízie, ktoré spájajú farmaceutický, poľnohospodársky a chemický výskum a vývoj na celom svete.

1999 – 150. Výročie

Pfizer oslavuje 150. výročie svojho vzniku – patrí medzi popredné svetové farmaceutické spoločnosti. Časopis Forbes označil spoločnosť Pfizer "Spoločnosť roka".

2000 – Warner - Lambert

Pfizer a Warner-Lambert sa zlúčili a vytvorili nový Pfizer - Pfizer sa stáva najrýchlejšie rastúcu farmaceutickou spoločnosťou na svete.

2009 – Wyeth

Akvizíciou spoločnosti Wyeth Pfizer rozširuje sortiment výrobkov a vakcín, pomocou ktorých pomáha každý deň miliónom pacientov na celom svete.

2010 – Výskum a vývoj

Spoločnosť Pfizer oznamuje, že vytvorí diverzifikovanú platformu výskumu a vývoja nazvanú Pfizer Worldwide Research and Development na podporu výskumu a vývoja malých molekúl, biologických liečiv a vakcín.

2015 – Rok akvizícií

Vďaka akvizíciám je portfólio očkovacích látok spoločnosti Pfizer rozšírené a akvizícia liekov spoločnosti Hospira zvyšuje produktový mix sterilných intravenóznych prípravkov a biologických prípravkov so zložitou výrobnou technológiou.

2016 – Spolupráca Watson Health a Pfizer

Spoločnosti oznámili spoluprácu, ktorá využije technológiu IBM Watson s cieľom urýchliť výskum v oblasti imuno-onkológie, prístup k liečbe rakoviny, ktorý využíva imunitný systém organizmu na boj proti rakovine.